pn – pt: 9:00 – 16:00 |  sb: 9:00 – 14:00

Realizacje

Dwa tarasy kompozytowe Bibice ul. Bajkowa

Deska kompozytowa to nie tylko materiał efektowny, ale i wygodny w użytkowaniu. Nic więc dziwnego, że Inwestorzy z Bibic zdecydowali się nie na jeden, a na dwa tarasy. Pierwszy taras wykonaliśmy z tradycyjnej deski kompozytowej, której wymiary to: 25 x 135 mm. Wybrany odcień idealnie współgra z kolorystyką elementów elewacji. Do zabudowania drugiego tarasu Klienci poszukiwali rozwiązania jak najbardziej naturalnego, a jednocześnie bezobsługowego. Wybór padł na deskę Hartika Ligno, o wymiarach: 25 x 145 mm. Deska ze strukturą drewna w kolorze Dąb Lindberg okazała się odpowiednim wyborem. Całość prezentuje się bardzo naturalnie. Nie było konieczności stosowania listew wykończeniowych, ponieważ taras został zamknięty betonową opaską. Jesteśmy pewni, że zamontowane przez nas tarasy spełnią swoje zadanie i będą miejscem wypoczynku i relaksu przez długie lata.  

Przedłużenie salonu z deski kompozytowej Bibice ul. Kościuszki

Często Klienci są na tyle zadowoleni z efektów naszej pracy, że decydują się na dalsze inwestycje. Zlecają nam powiększenie poprzedniego tarasu lub wybudowanie kolejnego. Tak też było w przypadku Inwestora z Bibic. Początkowo deskę tarasową zamontowaliśmy przed salonem. Po jakimś czasie zadowolony Inwestor zdecydował się zbudować ścieżkę okalającą dom. Zgodnie z życzeniem Inwestora wykonaliśmy taras w formie opaski wokół domu. Zastosowany materiał to deska kompozytowa II generacji, w ciekawym i zarazem uniwersalnym odcieniu Light Oak. Deska o szerokości 140 mm i grubości 22 mm jest komorowa i ma strukturę drewna. Co istotne, powłoka polimerowa okalająca deskę jest odporna na blaknięcie i plamy. Taras zamontowaliśmy na konstrukcji aluminiowej, a całość wykończyliśmy systemową listwą maskującą w kolorze deski.

Wymiana płyt betonowych na deskę kompozytową Chełm

Płyty betonowe na tarasie naszej Klientki były pokryte zabrudzeniami, które w żaden sposób nie udało się usunąć. Tego typu materiał wymaga konserwacji i regularnego czyszczenia, ponieważ bardzo szybko chłonie brud. W celu zachowania właściwości betonu, należy go okresowo impregnować. Inwestorka z Chełma potrzebowała materiału, który tym razem będzie łatwiejszy w obsłudze i użytkowaniu. Na życzenie Klientki wykonaliśmy taras z deski kompozytowej II generacji, której faktura i kolor jest zbliżony do drewna naturalnego. Wymiary zastosowanej deski to 22 mm grubość i 140 mm szerokość. Deski II generacji są powlekane trwałą warstwą polimerową, dzięki czemu taras jest odporny na plamy i zabrudzenia. Deska kompozytowa jest materiałem, który w łatwy sposób można docinać. Wszelkie elementy konstrukcyjne, pozostające na stałe w obrysie tarasu np. kolumny, nie stanowią żadnego problemu. Deskę kompozytową można dociąć pod konkretny wymiar i kształt.

Dwa tarasy z deski kompozytowej PVC Czerniewice

Poszczególne modele desek kompozytowych są dostępne w różnych wariantach kolorystycznych. Czasami wybór koloru jest dla naszych Inwestorów sporym dylematem. W końcu deski kompozytowe, które oferujemy, nie wymienia się często. Ich żywotność jest bardzo długa. Klientom z Czerniewic szczególnie spodobały się dwa kolory deski kompozytowej firmy Hartika. Inwestorzy potrzebowali pokryć dwie niezależne części tarasu, więc nie mieli dylematu. Zdecydowali się na tarasy w dwóch wersjach kolorystycznych. Deskę Hartika Tarase Klass w odcieniu Klon Lodowy zamontowaliśmy nad garażem, z kolei w ogrodzie położyliśmy deskę w kolorze Dąb Lindberg. Warto zaznaczyć, że firma Hartika oferuje deski kompozytowe w aż 7 wariantach kolorystycznych. Różnorodność kolorów i deseni pozwala wybrać produkt, który będzie pasował do wizji czy indywidualnego projektu.   

Mocno nasłoneczniony balkon z deski kompozytowej PVC Dąbrowa Górnicza

Wybierając deski kompozytowe na taras warto kierować się nie tylko ich wyglądem, ale przede wszystkim składem i właściwościami. Nie wszystkie deski nadają się do zamontowania w każdych warunkach. Są modele, które z różnych powodów nie zaleca się montować w miejscach mocno nasłonecznionych. Mając wiedzę i doświadczenie jesteśmy w stanie doradzić naszym Klientów trwałe rozwiązania. Tak było w przypadku Inwestora z Dąbrowy Górniczej. Balkon był zlokalizowany w miejscu o dużym stopniu nasłonecznienia. Zaproponowaliśmy więc deskę tarasową powstałą z mieszanki mączki drzewnej i polimeru PVC. Deska kompozytowa wyprodukowana z PVC jest mniej podatna na wysokie temperatury i intensywne nasłonecznienie w porównaniu do desek kompozytowych produkowanych z innych polimerów. Klient wybrał deskę kompozytową PVC polskiego producenta Hartika. Deska ma 145 mm szerokości i 25 mm grubości.

Wymiana płytek na deski kompozytowe Kraków ul. Dobrowolskiego

Realizacja, w której odpadające płytki zastąpiliśmy deską kompozytową Hartika Tarase Klass o wymiarach 160 x 25 mm. Kolor tarasu miał być zbliżony do elewacji, a więc wybór padł na odcień Klon Lodowy. Konstrukcję pod taras stworzyliśmy z profili aluminiowych o przekroju 30 x 30 mm. Deski tarasowe przymocowaliśmy do konstrukcji aluminiowej. Wykorzystaliśmy do tego systemowe klipsy i wkręty Hartika. Zgodnie z oczekiwaniami Klientów deski zamontowaliśmy gęstym ryflem do góry. Niedoskonałości elewacji zamaskowaliśmy listwą kątową Hartika o wymiarach 41 x 41 mm. Zastosowane listwy wykończeniowe są w kolorze deski. Montaż przeprowadziliśmy zgodnie z technologią tarasu pływającego, tak więc hydroizolacja nie została w żaden sposób naruszona.

Deska kompozytowa na tarasie w domku letniskowym Istebna

Domek letniskowym jest miejscem odpoczynku i relaksu. Nic więc dziwnego, że wybierając materiał na taras Klienci zwracają szczególną uwagę na jak największą bezobsługowość. Taras musi być zawsze gotowy na nasz przyjazd. Nie powinien wymagać okresowej impregnacji czy renowacji, które w przypadku wielu materiałów tarasowych okazują się niezbędne. Deski kompozytowe nie wymagają malowania i odnawiania. Z powodzeniem można je wykorzystać w miejscach, w których bywamy zaledwie kilka razy w roku. Przekonali się o tym Klienci z niezwykle malowniczego miejsca w Istebnej. W nowo wybudowanym domku letniskowym taras był ostatnim elementem do wykończenia. Deska kompozytowa o ryflowanej powierzchni spełniła wszystkie oczekiwania Inwestorów. Mimo że pogoda chwilami nie dopisywała, montaż zakończyliśmy sukcesem.

Trzy realizacje z deski kompozytowej Katowice ul. Armii Krajowej

Realizacja prowadzona rok po roku. Do pierwszego etapu naszych prac należało wykończenie dachu budynku deską kompozytową. Przez wzgląd na bardzo duże nasłonecznienie powierzchni, doradziliśmy Klientom deskę na bazie PVC polskiego producenta Hartika Klass. Ponad 100 mkw. tarasu zostało ułożone na konstrukcji aluminiowej, ponieważ główną warstwą hydroizolacji była guma EPDM. Nasi Klienci z Katowic byli na tyle zadowoleni z montażu oraz zastosowanych materiałów, że zdecydowali się na położenie deski kompozytowej również w ogrodzie. Zgodnie z ich życzeniem zakryliśmy stary taras z kostki brukowej. Wykorzystaliśmy do tego trwałą deską kompozytową tego samego producenta co poprzednio. To nie wszystko. Ostatnim elementem naszych prac było zamaskowanie szarego, betonowego murku. Tym razem zastosowaliśmy deskę kompozytową w antracytowym kolorze, pasującym ogrodzenia.

Balkony z deski kompozytowej Katowice ul. Góreckiego

Dwie bliźniacze inwestycje w nowo wybudowanych wieżowcach nieopodal Spodka w Katowicach, z piękną panoramą na całe miasto. Inwestorzy jednogłośnie wybrali deskę Hartika Tarase Pro, która oprócz swojej ponad standardowej szerokość posiada ciekawy sposób łączenia desek na pióro-wpust. Szerokość 210 mm organiczna liczbę potrzebnych desek, znacznie przyspiesza montaż i optycznie powiększa taras. Pióro-wpust maskuje klipsy i wkręty montażowe oraz zmniejsza szczeliny pomiędzy deskami. Deski tarasowe zamontowaliśmy na legarach aluminiowych. Montaż przeprowadziliśmy zgodnie z technologią tarasu pływającego. Warstwa izolacyjna balkonów nie została naruszona. Inwestorzy wybrali dwa kolory: Orzech Szlachetny oraz Klon Lodowy. Hartika to polski producent drewna kompozytowego, który w swojej ofercie posiada kilka modeli desek kompozytowych na bazie PVC.

Pokrycie kostki betonowej deską kompozytową Kędzierzyn Koźle

Montaż tarasu był ostatnim elementem większej modernizacji ogrodu naszych Klientów. Materiał na taras musiał być nienasiąkliwy oraz wysoce odporny na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ nad tarasem nie było zadaszenia. Idealnym rozwiązaniem była zatem deska kompozytowej, która jest odporna na działanie deszczu, wilgoci i promieniowania UV. Taras został zamontowany na kostce betonowej. Demontaż kostki nie był potrzebny. Podłoże było na tyle stabilne, że mogliśmy zamontować legary kompozytowe. Legary kompozytowe o przekroju 20 x 20 mm stanowiły bazę pod deski tarasowe. Inwestorzy zdecydowali się na deskę komorową ryflowaną, o wymiarach 135 mm szerokości i 25 mm grubości. Wybrany kolor to uniwersalnym odcień Teak, który idealnie skomponował się z kolorem elewacji.

Odnowienie balkonów i tarasu w domu jednorodzinnym Kozierów

Zwieńczeniem remontu pięknego, kilkuletniego domu w Kozierowie był montaż dwóch balkonów oraz tarasu z ryflowanej deski kompozytowej. Klientowi zależało przede wszystkim na prostych rozwiązaniach i materiale możliwie jak najbardziej bezobsługowym. Doradziliśmy mu zatem uniwersalną deskę kompozytową o wymiarach: 135 mm szerokości i 25 mm grubości. Wybrany kolor idealnie pasuje do elewacji budynku. Po wcześniejszych problemach z przeciekaniem, Klient tym razem postawił na niezawodną metodę uszczelnienia tarasów powłoką EPDM. Aby nie uszkodzić nowo powstałej hydroizolacji, zdecydowaliśmy się na zastosowanie krzyżowego legarowania aluminiowego. Zewnętrzne krawędzie tarasów i balkonów wykończyliśmy systemową listwą maskująca w kolorze deski. Zgodnie z życzeniem Klienta stworzyliśmy taras, który nie będzie wymagał okresowego szlifowania, malowania czy impregnacji. 

Taras kompozytowy na gruncie Kraków ul. Chełmońskiego

Przy montażu tarasów na gruncie niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powstałe na tym etapie błędy ujawnią się bardzo szybko. Taras stosunkowo nowy nie będzie można naprawić i całość będzie wymagała wymiany. Doskonale wiedzieli o tym Inwestorzy z Krakowa, którzy poszukiwali doświadczonej ekipy montażowej. Wybrali naszą firmę i powierzyli nam stworzenie wymarzonej strefy relaksu w ogrodzie. Deska tarasowa, która szczególnie przypadła Inwestorom do gustu to Hartika Tarase Klass o wymiarach: 160 mm x 25 mm, w kolorze Klon Lodowy. Kolorystyka, którą Inwestorzy wybrali jest bardzo uniwersalna, pasuje niemalże do każdego stylu. Podłoże pod taras zostało przygotowane zgodnie z wszelkimi wymaganiami. Do konstrukcji kompozytowej przymocowaliśmy deski tarasowe. Wysokość tarasu dopasowaliśmy do wysokości progu, dzięki czemu taras jest teraz pięknym przedłużeniem salonu.

Wymiana kostki betonowej na deskę kompozytową Kraków ul. Chełmońskiego

Kostka betonowa charakteryzuje się dobrą odpornością na typowe czynniki atmosferyczne oraz mikrobiologiczne, jednakże sprawia pewne problemy. Jedną z poważnych wad kostki brukowej jest jej odbarwianie oraz trudności związane z czyszczeniem. Inwestorzy z Krakowa przekonali się, że wybór kostki betonowej na taras nie był dobrym wyborem. Poszukiwali więc materiału zastępczego, który spełni większość ich wymagań. Szczególnie istotne były dla nich takie cechy materiału jak trwałość, wytrzymałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Wybór padł na deskę od polskiego producenta tarasów kompozytowych ProDeck. Deska Solid PRO ma 145 mm wysokości i tylko 20 mm grubości. Przy zastosowaniu niskiego legara kompozytowego pozwala na montaż tarasu nawet przy ekstremalnie nisko osadzonych ramach okiennych. Przez to, że jest pełna w całym przekroju cechuje się jeszcze większą trwałością i wytrzymałością. Wybrany odcień idealnie nawiązuje do kolorystyki elewacji. Biorąc pod uwagę specyfikę deski SOLID PRO oraz sposobu montażu mamy pewność, że taras spełni swoje funkcje i nasi Klienci będą zadowoleni.   

Idealna strefa wypoczynku Kraków ul. Darwina

Klienci z Krakowa od dłuższego czasu marzyli o strefie relaksu w ogrodzie, która będzie jednocześnie bezpieczna, trwała i solidna. Taras miał powstać na gruncie, dlatego przed przystąpieniem do montażu należało właściwie przygotować podłoże. Odpowiednie przygotowanie podłoża polegało na wybraniu części ziemi i zastąpieniu jej żwirem. Po dokładnym utwardzeniu żwiru i ułożeniu płyt betonowych mogliśmy przystąpić do montażu legarów kompozytowych. Legary kompozytowe przymocowaliśmy do betonowych płyt za pomocą kołków rozporowych. Na tak przygotowaną konstrukcję położyliśmy odpowiednio docięte deski kompozytowe. Deski kompozytowe należy zawsze mocować do legarów za pomocą systemowych klipsów i wkrętów. Mamy wtedy pewność, że wszystkie elementy tarasu będą do siebie pasowały. Wybrana deska kompozytowa jest komorowa i ryflowana. Wymiary deski to 135 mm szerokości i 25 mm grubości.  

Wymiana tarasu kompozytowego Kraków ul. Gryczana

Często nasze prace polegają na wymianie zniszczonych płytek tarasowych lub desek drewnianych. Tym razem podjęliśmy się wymiany źle zamontowanych desek kompozytowych. Poprzednia ekipa popełniła wiele klasycznych błędów montażowych, które wcześniej czy później musiały się ujawnić. Deski tarasowe zaczęły się deformować zaledwie po trzech latach użytkowania. Jest to doskonały przykład pokazujący wpływ nieprawidłowego montażu na funkcjonalność i żywotność tarasu. Jeżeli nie zadbamy o przestrzeganie podstawowych zasad, nawet najsolidniejszy materiał może ulec szybkiemu i trwałemu zniszczeniu. Niestety tak było tym razem. Wszystkie składowe tarasu nie nadawały się do ponownego montażu. Należało wymienić deski, legary oraz wszelkie elementy wykończeniowe. Klient tym razem wybrał system kompozytowy od sprawdzonego, polskiego producenta Hartika. Zamontowaliśmy deskę dwustronnie ryflowaną Hartika Tarase Klass o odcieniu Dąb Lidberg. Cały system kompozytowy zamontowaliśmy zgodnie z wszelkimi wytycznymi i zaleceniami producenta. Wykorzystaliśmy tylko i wyłącznie systemowe elementy Hartika. Dzięki temu mamy pewność, że taras będzie bezpieczny i wytrzymały, a 25-letnia gwarancja w pełni zachowana.

Pełna deska kompozytowa imitująca drewno Kraków ul. Jasnogórska

Piękny taras z deski kompozytowej imitującej prawdziwe drewno. Deska Good Life amerykańskiego producenta Fiberon to nie tylko wygląd, ale przede wszystkim wytrzymałość i odporność na zmienne warunki atmosferyczne. Właściciele urokliwego domku w Krakowie poszukiwali właśnie takiej deski. Po kilku miesiącach poszukiwań w końcu znaleźli materiał, który w stu procentach spełnia ich oczekiwania. Przedstawiona na realizacji deska kompozytowa tworzona jest w procesie koekstruzji. Zewnętrza warstwa charakteryzuje się odpornością na plamy i zabrudzenia. Polimerowa powłoka jest również wysoce odporna na promieniowanie UV, dzięki czemu kolor tarasu nie zmienia się w czasie użytkowania. Montaż takich desek to prawdziwa przyjemność. Deski tarasowe przymocowaliśmy do legarów kompozytowych za pomocą systemowych klipsów i wkrętów. Całość zamknęliśmy deskami wykończeniowymi Fiberon. Z materiału, który został niewykorzystany stworzyliśmy podwyższoną grządkę pod uprawę kwiatów. 

Deska kompozytowa imitującą naturalne drewno Kraków ul. Koszykarska

W nowo wyremontowanym mieszkaniu przy ul. Korzykarskiej w Krakowie balkon był jedną z ostatnich pozycji na liście do wykończenia. Klienci pragnęli ożywić nieco monotonną elewację budynku i zdecydowali się na deskę II generacji, która wyglądem i kolorem przypomina prawdziwe drewno. Deska o wymiarach 140 mm szerokości i 22 cm wysokości była odpowiednim wyborem. Jej długość okazała się wystarczająca, nie było konieczności wzdłużnego łączenia desek. Podłoże pod taras zostało odpowiednio wcześniej zaizolowane dwuskładnikową masą uszczelniającą. Ze względu na charakter podłoża wykonaliśmy taras pływający. Do aluminiowej konstrukcji przykręciliśmy deski kompozytowe. Wykorzystaliśmy do tego systemowe klipsy i wkręty. Balkon od strony barierki wykończyliśmy listwą cokołową, która maskuje widoczne w przekroju komory. Wszystkie zastosowane elementy wykończeniowe są w kolorze deski tarasowej.   

Taras imitujący prawdziwe drewno Kraków ul. Królowej Jadwigi

Prawidłowo zaprojektowany taras może być nie tylko strefą relaksu, ale również miejscem pracy. Właściciel apartamentu przy ul. Królowej Jadwigi w Krakowie traktuje swój taras jak minibiuro, na którym spędza większą część dnia. Nic więc dziwnego, że wybierając materiał na taras brał pod uwagę nie tylko wygląd, ale przede wszystkim wygodę w użytkowaniu. Poprzedni taras był pokryty deską z naturalnego drewna, które wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nasz Klient zwyczajnie nie chciał tracić swojego cennego czasu na okresowe impregnowanie i malowanie powierzchni. Potrzebował dużo prostszych rozwiązań. Jednocześnie, zależało mu na naturalnym wyglądzie desek tarasowych. Klient zdecydował się na zabudowanie 50 mkw. powierzchni tarasu deską kompozytową, która imituje prawdzie drewno. Zgodnie z życzeniem Klienta zamontowaliśmy deskę na bazie PVC polskiego producenta Timberness. Deska Timberness Forest w kolorze Patina Oak spełniła wszystkie oczekiwania Inwestora. Model Forest łączy piękno naturalnego drewna z zaletami kompozytu. Wybrany kolor Patina Oak rozjaśnił przyciemniony taras i doskonale skomponował się roślinnością.    

Montaż ryflowanej deski kompozytowej na balkonie Kraków ul. Księcia Józefa

Realizacja przedstawia ryflowaną deskę kompozytową w pięknym brązowym kolorze. Ten model jest komorowy i szczotkowany z dwóch stron, przez co obie powierzchnie deski są użytkowe. Do wyboru ryfel rzadki lub gęsty. Nasza Klientka z Krakowa wybrała ryfel rzadki. Deski zamontowaliśmy prostopadle do ściany budynku, zgodnie ze spadkiem, dzięki czemu woda opadowa będzie swobodnie spływała po powierzchni. Konstrukcję wykonaliśmy z profili aluminiowych o przekroju 30 x 30 mm, pod które wstawiliśmy wsporniki regulowane. Mimo że konstrukcja nie jest przymocowana do podłoża, taras jest bardzo stabilny i wytrzymały. Pomiędzy deskami zastosowaliśmy klipsy o szerokości 5 mm. Deski tarasowe docięliśmy idealnie do elewacji. Nie było konieczności montowania listew wykończeniowych. 

Taras na dachu i balkon Kraków ul. Normandzka

Inwestor zdecydował się na wykończenie trasów deską kompozytową. Dwie realizacje wykonaliśmy z klasycznych desek kompozytowych w kolorze grafitowym. Zastosowana deska ma 135 mm szerokości i 25 mm grubości. Wykorzystany model jest ryflowany i obustronnie szczotkowany. Szczotkowanie desek kompozytowych zwiększa bezpieczeństwo i zmniejsza ryzyko powstawania zarysowań. Do stworzenia konstrukcji nośnej na dachu oraz na balkonie wykorzystaliśmy legary aluminiowe o przekroju 30 x 30 mm. Konstrukcję oparliśmy na wspornikach regulowanych o zakresie 30-70 mm. Całość wypoziomowaliśmy z zachowaniem odpowiedniego spadku od budynku. Spadek na tarasach kompozytowych ryflowanych jest bardzo istotny, dzięki niemu woda opadowa będzie swobodnie przepływać po deskach.

Zamiana płytek na kompozyt Kraków ul. Petrażyckiego

Prace polegały na zastąpieniu odpadających płytek deskami kompozytowymi. Wymiana płytek to jedna z najczęstszych realizacji, które wykonujemy. Płytki klejone na balkonach nie spełniają swojej funkcji. Latem nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur. W deszczowe dni istnieje wysokie ryzyko poślizgnięcia się. W efekcie użytkownicy tego typu materiałów szukają alternatyw. Jedną z nich jest deska kompozytowa. Deska kompozytowa jest wygodna w użytkowaniu przez cały rok. Nie nagrzewa i nie wychładza się nadmiernie. Większość desek kompozytowych posiada wysoką klasę antypoślizgową. Jedną z zalet systemu kompozytowego jest to, że może być montowany na płytki. Demontaż nie jest konieczny. Ważne jest tylko odpowiednie wykonanie odpływów wody spod tarasu. Inwestor wybrał ryflowaną deskę tarasową Hartika Tarase Klass w kolorze Orzech Szlachetny. Deska jest komorowa, jej wymiary to: 160 mm szerokości oraz 25 mm grubości. 

Montaż tarasu na starych płytkach Kraków ul. Raciborska

W ostatnim czasie dość sporą część naszych realizacji stanowią inwestycje, w których stare płytki tarasowe zakrywamy deską kompozytową. Jest to dość częsta praktyka. Jak się okazuje, płytki nie są najlepszym materiałem na taras. Bardzo szybko się nagrzewają i są mocno wrażliwe na zmienne warunki atmosferyczne. Poniższa realizacja przy ul. Raciborskiej w Krakowie jest przykładem pokrycia już nieco zniszczonych kafli tarasowych wytrzymałą i odporną deską kompozytową. Inwestorzy wybrali deskę ryflowaną Hartika Tarase Pro o ponadstandardowej szerokości 210 mm. Deska posiada ciekawy system łączenia na pióro-wpust. Przestrzenie między deskami są zamaskowane, dzięki czemu klipsy i wkręty stają się niewidoczne. Wybrany jasny kolor Klon Lodowy idealnie sprawdzi się w warunkach intensywnego nasłonecznienia. Deska kompozytowa w odróżnieniu od płytek nie będzie ulegała aż tak mocnemu nagrzewaniu i zdecydowanie lepiej zniesie skoki temperatury. Klient zdecydował się na zamówienie desek pod dokładny wymiar, dzięki czemu taras nie ma wzdłużnych łączeń. 

Deska kompozytowa 3D Kraków ul. Radzikowskiego

Deska z fakturą drewna 3D to odpowiedni materiał dla osób, które szukają rozwiązania naturalnego, ale w dalszym ciągu bezobsługowego. Jest to model żywo przypominający strukturę prawdziwego drewna. Deski nieznacznie różnią się między sobą fakturą i odcieniem. Zachowanie subtelnych różnic to celowy zabieg, dzięki któremu całość prezentuje się jeszcze bardziej naturalnie. Przykładem tego typu materiału jest model Gardin Natur o wymiarach 146 x 23 mm, który mieliśmy przyjemność montować na tarasie u Inwestora z Krakowa. Deska powstaje w procesie ekstruzji i jest barwiony w całej masie. Taras zamontowaliśmy na kostce betonowej. Do montażu wykorzystaliśmy systemowe klipsy, wkręty, listwy wykończeniowe oraz legary kompozytowe o przekroju 42 x 32 mm. Wszystkie użyte elementy montażowe pochodziły od dostawy systemów kompozytowych JAF. Inwestorzy odebrali taras bez żadnych zastrzeżeń. Całość prezentuje się fantastycznie.

Wymiana tarasu drewnianego na taras kompozytowy Kraków ul. Reduta

Drewniany taras u naszych Klientów z Krakowa wymagał natychmiastowej wymiany. Nie wystarczyła renowacja. Deski były zniekształcone i w niektórych miejscach powyginane. Stanowiły więc realne niebezpieczeństwo. Wybór materiału musiał być tym razem bardzo dobrze przemyślany. Właściciele 40-metrowego tarasu postanowili wybrać deskę kompozytową. Kompozyt, w porównaniu do drewna, jest bardziej odporny na zmienne warunki atmosferyczne i nie wymaga corocznej konserwacji. Materiał kompozytowy jest odporny na działanie pleśni i grzybów. Potwierdza to długoletnia gwarancja. Taras kompozytowy nie próchnieje, nie odkształca się i jest gotowy do użytkowania praktycznie zaraz po zamontowaniu. Deska kompozytowa, która najbardziej spodobała się naszym Klientom to Hartika Tarase Pro w kolorze Orzech Szlachetny. Ten model charakteryzuje się lekko ryflowaną powierzchnią, maskującym pióro-wpustem oraz ponadstandardową szerokością (210 mm).

Wymiana drewna na kompozyt Kraków ul. Skotnicka

Naszym zadaniem było zastąpienie zniszczonego, kilkuletniego tarasu drewnianego deską kompozytową. Gnicie i butwienie to niezaprzeczalnie główne wady naturalnego drewna, które mogą uwidocznić się nawet na zabezpieczonym tarasie. Coroczna impregnacja powierzchni może nie uchronić użytkowników przed koniecznością wymiany całego tarasu nawet po kilku latach użytkowania. Oczekiwania naszych Klientów były jasne. Potrzebowali materiału, który nie będzie wymagał zaawansowanych prac konserwacyjnych i pielęgnacyjnych. Spośród szerokiej gamy naszych produktów Klienci wybrali deskę Haritka Tarase Klass w kolorze Orzech Szlachetny. Polski producent Hartika tworzy systemy kompozytowe, które posiadają aż 25-letnią gwarancję. Materiał nie chłonie wody, jest wysoce odporny na wilgoć i skrajne temperatury. Nie butwienie, nie gnije i przez długie lata zachowuje swoje właściwości.

Taras pływający na balkonie Kraków ul. Sosnowiecka

Przykład realizacji przedstawiającej deskę kompozytową montowaną na balkonie. Model na zdjęciach to Hartika Tarase Ligno w kolorze Klon Lodowy. Wymiary deski to 145 mm szerokości oraz 25 mm grubości. Katalogowa długość to 4000 mm, ale istnieje możliwość docięcia desek na określony wymiar, tak aby zminimalizować odpad. Przedstawiony taras jest pływający, co oznacza, że deski przymontowaliśmy do ramowej konstrukcji aluminiowej. Taka konstrukcja nie wymaga kołkowania do podłoża, gdyż jest bardzo stabilna. Jest to jedyny słuszny sposób budowy tarasu na balkonach – taras jest wytrzymały, a hydroizolacja nienaruszona. Deski docięliśmy idealnie do elewacji, przy czym zachowaliśmy wymagany odstęp. Dylatacja między ścianą budynku a deskami jest niezbędna. Materiał kompozytowy rozszerza się i kurczy pod wpływem zmian temperatury. W przypadku braku szczelin deski mogłyby się zdeformować i ulec trwałemu zniszczeniu.   

Pokrycie warstwy wegetatywnej deską tarasową Kraków ul. Starego Dębu

Czy deski kompozytowe można wykorzystać do pokrycia balkonu? Oczywiście, że tak! Przekonali się o tym nasi kolejni Klienci z Krakowa. Właściciele pięknego mieszkania przy ulicy Starego Dębu chcieli w pełni korzystać z przestrzeni na balkonie. Po konsultacjach, dotyczących wyboru materiału, przystąpiliśmy do montażu. Uciążliwą warstwę wegetatywną zastąpiliśmy piękną, ryflowaną deską kompozytową o wymiarach 160 mm x 25 mm. Deska Hartika Tarase Klass w ciepłym kolorze Dąb Lindberg ożywiła monotonną do tej pory strefę wypoczynku. Nareszcie spory taras stał się bardziej użytkowy, z czego największa radochę mają najmłodsi użytkownicy. Taras z deski kompozytowej jest nie tylko strefą wypoczynku, ale również doskonałym miejscem zabaw dla dzieci. Nie musimy obawiać się, że nasze maluchy wbiją w stopę drzazgę lub się poślizgną. Materiał jest całkowicie pozbawiony drzazg, a stosowany na etapie produkcji proces szczotkowania desek, sprawia, że taras nabiera właściwości antypoślizgowych.  

Deska na konstrukcji kompozytowej Kraków ul. Tetmajera

Właściciele nowo odebranego mieszkania w Krakowie wymarzyli sobie niewielki taras z deski kompozytowej, która imituje drewno. My stanęliśmy na wysokości zadania i sprawiliśmy, że ich marzenia się spełniły. Deska koekstrudowana II generacji w brązowym kolorze okazała się trafnym wyborem. Dzięki powłoce z twardego polimeru doskonale wytrzyma wysokie temperatury i przez lata pozwoli cieszyć się oryginalnym kolorem. Aby maksymalnie zminimalizować odpad, zdecydowaliśmy się położyć deskę równolegle do ściany budynku, na tak zwaną „zakładkę”. Deski gładkie lub te o strukturze drewna można kłaść w dowolnej konfiguracji, bez względu na spadek. Woda spływa swobodnie po powierzchni desek. Całość wykończyliśmy systemową listwą maskującą w kolorze deski. Taras został odebrany bez żadnych zastrzeżeń i z ogromnym entuzjazmem, co nas niezwykle ucieszyło i zachęciło do dalszej pracy. Kolejni Inwestorzy z Krakowa w gronie naszych zadowolonych Klientów!

Taras i ogrodzenie kompozytowe Kraków ul. Twardowskiego

Przy ul. Twardowskiego w Krakowie mieliśmy przyjemność wykonać dwie realizacje z desek kompozytowych. Najpierw zbudowaliśmy taras z deski kompozytowej II generacji z deseniem przypominającym naturalne drewno. Deskę o wymiarach 140 x 23 mm zamontowaliśmy zgodnie z życzeniem naszych Klientów. Ułożenie równoległe z zastosowaniem łączeń pozwoliło na zminimalizowanie kosztów odpadu. Kolejnym etapem naszych prac był montaż ogrodzenia z kompozytu w miejsce tui, które zabierały zbyt dużo przestrzeni w niewielkim ogródku. Ogrodzenie wykonaliśmy z kompozytowego systemu ogrodzeniowego Hartika. System umożliwia łączenie elementów ogrodzeniowych w dowolnej konfiguracji. Realizacja zakładała wykorzystanie istniejących słupków. Do każdego słupka przymocowaliśmy specjalne listwy aluminiowe, które umożliwiły montaż desek ogrodzeniowych. Zastosowane deski mają 160 mm szerokości i 25 mm grubości. Kolor ogrodzenia Dąb Lindberg nawiązuje do kolorystyki tarasu, przez co ogród prezentuje się teraz fantastycznie.

Taras kompozytowy pod pergolą Kraków ul. Tyniecka

Inwestorzy z Krakowa poszukiwali firmy, która stworzy piękny taras pod pergolą. Nasza Firma z przyjemnością podjęła się tego zadania. Klienci wybrali deskę kompozytową polskiego producenta Hartika. Deska Hartika Tarase Ligno ma 145 mm szerokości, 25 mm grubości i świetnie imituje drewno naturalne. Jest szczotkowana, co bezpośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Powierzchnia tarasów Hartika pozbawiona jest drzazg. Ta właściwość była szczególnie istotna na naszych Klientów, ponieważ jednymi z użytkowników tarasu są małe dzieci. Barwa deski została dobrana do kolorystyki pergoli i elewacji. Kolor Dąb Lindberg współgra z zielenią trawnika, przez co całość prezentuje się naprawdę pięknie. Zgodnie z życzeniem Inwestorów pergolę  zamknęliśmy w obrysie tarasu. Nasi Klienci mogą spędzać swój wolny czas na solidnym tarasie, który z pewnością będzie im służył przez wiele lat.

Tarasy w domach o zabudowie szeregowej Kraków ul. Ujastek

Duża inwestycja w Krakowie, w której wykonaliśmy aż 24 tarasy z deski kompozytowej. Tarasy były dopełnieniem ogrodów w świetnie zaprojektowanej inwestycji. Gotowe wylewki betonowe stanowiły idealne podłoże pod tarasowy system kompozytowy. Do wylewki przymocowaliśmy systemowe legary kompozytowe. Po odpowiednim wypoziomowaniu konstrukcji przystąpiliśmy do montażu desek tarasowych. Inwestor wybrał deskę ryflowaną, szczotkowaną firmy Gamrat WPC w kolorze Orzech, która znacząco ożywiła przestrzeń. Zamontowana deska jest komorowa i szczotkowana. Jej wymiary to 160 mm szerokości oraz 25 mm grubości. Materiał jest bezpieczny w użytkowaniu, posiada dedykowane atesty i certyfikaty.

Montaż ogrodzenia kompozytowego Kraków ul. Walerego Sławka

Panele z kompozytu to trwały i bezobsługowy sposób na ogrodzenie posesji. Ogrodzeniowe deski kompozytowe nie butwieją i nie gniją. Powierzchnia nie wymaga okresowej impregnacji czy malowania. Mnogość kolorów, deseni i wymiarów daje szansę wybrać ogrodzenie pasujące do wizji czy gotowego projektu. W przypadku cięcia elementów pod dokładny wymiar, nie ma obaw o utratę właściwości materiału. Zdjęcia przedstawiają zrealizowane przez nas zlecenie, które polegało na zbudowaniu wysokiego ogrodzenia kompozytowych. Inwestor z Krakowa wybrał deski o szerokości 160 mm, które są zaprojektowane na tzw. system pióro-wpust. System umożliwia tworzenie wysokich paneli odgradzających całą posesję. Dzięki ogrodzeniowym systemom kompozytowym można stworzyć prywatną przestrzeń.

Pokrycie balkonów, tarasów i dachów w budynku wielorodzinnym przy ul. Wybickiego w Krakowie

Jedna z naszych większych tegorocznych realizacji – pokrycie deską kompozytową tarasów, balkonów i dachów w budynku przy ul. Wybickiego w Krakowie. Zamontowana deska to Hartika Tarase Klass, której wymiary to 160 x 25 mm. Inwestor wybrał odcień Dąb Lindberg. Zastosowany materiał posiada dedykowane atesty i certyfikaty. Jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu, trwały i odporny na warunki zewnętrzne. Oprócz odporności na zmienne warunki atmosferyczne, deski kompozytowe są łatwe do utrzymania w czystości i nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Desek tarasowych nie trzeba malować, barwnik jest dodawany w procesie produkcji. Taras kompozytowy jest gotowy do użytkowania zaraz po montażu. Jedyną czynnością, którą należy wykonać to dokładne umycie powierzchni myjką ciśnieniową lub letnią wodą z ewentualnym dodatkiem łagodnego detergentu. Mamy wtedy pewność, że pył, który powstał w trakcie docinania desek zostanie dokładnie usunięty.

Montaż tarasu kompozytowego na kostce Krynica ul. Wiejska

Tym razem mieliśmy przyjemność wykonać taras kompozytowy w niezwykle malowniczym miejscu w Krynicy. Narożny taras był ostatnim elementem do wykończenia. Inwestorzy wybrali deskę polskiego producenta Timberness. Deska Timberness Select ma ponadprzeciętną szerokość (180 mm), co bezpośrednio przekłada się na szybki montaż. Aby uniknąć „zakładek” Klient zamówił deski na wymiar 6 m. Cała podbudowa została przygotowana przez inwestora już na etapie budowy domu. Naszym zadaniem było wykonanie aluminiowej podkonstrukcji oraz zamontowanie desek kompozytowych. Boki tarasu wykończyliśmy bocznymi deskami i listwami maskującymi. Listwy cokołowe firmy Timberness zamontowaliśmy za pomocą dedykowanych i innowacyjnych łączników. Efekt końcowy jest znakomity. Wszyscy domownicy w końcu mogą cieszyć się nowym, kompletnym domem.

Wyjątkowa realizacja z deski kompozytowej w Lubinie

Niesamowita inwestycja na dachu 6-piętrowego budynku wielorodzinnego w Lubinie. Montaż tarasu o powierzchni prawie 100 m2 wymagał bardzo dobrej logistyki. Ze względu na dość spory metraż, Klient poszukiwał materiału dobrej jakości, w przystępnej cenie. Decyzja padła na deskę kompozytową, która nie wymaga impregnacji, corocznego żmudnego olejowania czy ciągłego czyszczenia. Deska na bazie PVC Hartika Tarase Klass w kolorze Klon Lodowy okazała się trafnym wyborem. Deski na szóste piętro przetransportowaliśmy za pomocą dźwigu. Zastosowaliśmy krzyżowe legarowanie aluminiowe, a całość osadziliśmy na wspornikach regulowanych. Jesteśmy przekonani, że Klient będzie z przyjemnością użytkował przestrzeń tarasową przez wiele lat. Kolor został dobrany idealnie. Efekt końcowy jest piorunujący!

Taras z kompozytu wtopiony w betonową ramę Lubliniec

Przykład tarasu z bardzo jasnej deski kompozytowej. Wbrew powszechnej opinii, jasna deska nie jest bardziej uciążliwa w utrzymaniu w czystości niż deski o ciemniejszym zabarwieniu. Wszystkie deski kompozytowe, niezależnie od ich koloru, czyści się szybko i bez większych problemów. Wystarczy zmiotka lub myjka ciśnieniowa. Jedną z zalet jasnych desek kompozytowych jest to, że wolniej się nagrzewają. Dla Klienta z Lublińca były to istotne informacje, ponieważ właśnie jasna deska kompozytowa w kolorze beżowym najbardziej pasowała do elewacji oraz betonu wokół tarasu. Zamontowana deska ma 135 mm szerokości, 25 mm grubości i 2400 mm długości. Ułożenie tarasu na betonowych płytach przebiegło szybko i bezproblemowo. Powierzchnię tarasu wyrównaliśmy z betonową opaską, dzięki czemu nie było konieczności stosowania elementów wykończeniowych w postaci listew cokołowych, kątowych czy zaślepek.

Taras łączony Lubliniec ul. Wieniawskiego

Bardzo ciekawy projekt dla jednego z deweloperów. Strefę tarasową, której łączna długość to blisko 50 m.b., wykończyliśmy deską kompozytową Hartika Tarase Klass w kolorze Dąb Lindberg. Zastosowana deska ma 160 mm szerokości i 25 mm grubości. Do stworzenia konstrukcji pod deski wykorzystaliśmy profile aluminiowe o przekroju 30 x 30 mm. Krzyżową konstrukcję oparliśmy na specjalnych wspornikach regulowanych. Brzeg tarasu od strony budynku wykończyliśmy systemową listwą kątową Hartika o wymiarach 41 x 41 mm. Deska kompozytowa Hartika Tarase Klass posiada certyfikat palności oraz atesty ITB (Instytutu Techniki Budowlanej). Jest bezpieczna w użytkowaniu, trwała i wytrzymała. Potwierdza to 3-letnia gwarancja na pęknięcia i deformacje oraz aż 25-letnia gwarancja na gnicie, butwienie i owady.  

Deska tarasowa pozbawiona wad drewna Masłomiąca

Realizacja przedstawia taras z desek kompozytowych od Fiberon Polska, wyłącznego dystrybutora desek kompozytowych amerykańskiej marki Fiberon. Deski Fiberon mają wiele zalet. Gwarancja obejmuje wszystkie parametry deski, w tym również kolor. Przez 25 lat deska nie zgnije, nie zbutwieje, a jej kolor pozostanie w takim samym odcieniu jak w momencie zamontowania tarasu. Powłoka polimerowa chroni deskę przed plamami i ułatwia czyszczenie. System montażu, składający się z dopasowanych kolorystycznie klipsów i wkrętów, bardzo ułatwia montaż i wpływa na aspekty wizualne. Listwy obróbkowe to tak naprawdę pozbawione frezów deski tarasowe – dzięki nim wykończenie tarasu jest bardzo estetyczne. Ukazany na zdjęciach model to Sanctuary – deska pełna, o strukturze drewna, w powłoce polimerowej. Dostępna jest w trzech kolorach. Inwestor wybrał odcień Chai.

Taras montowany na utwardzonym gruncie Modlica ul. Jurajska

Zagospodarowanie ogrodu i budowa tarasu to najczęściej ostatnie elementy prac wykończeniowych w domu. Wybór właściwych materiałów na taras czy balkon to nie zawsze łatwa decyzja. W końcu taras jest narażony na działanie wielu niesprzyjających czynników. Deszcz, słońce czy zmienne temperatury mogą negatywnie wpływać na trwałość i żywotność zastosowanej powierzchni. Zwłaszcza, jeżeli taras nie jest zadaszony. Bardzo ważny jest zatem wybór materiału, który nie tylko spełni aspekty wizualne, ale będzie rozwiązaniem możliwie jak najbardziej trwałym i wytrzymałym. Wychodząc naprzeciw naszym Klientom, proponujemy najlepsze rozwiązania. Podpowiadamy, które deski kompozytowe sprawdzą się najlepiej w danych warunkach. Klient z Krakowa zaufał naszemu doświadczeniu i powierzył nam montaż tarasu w swoim ogrodzie. Spośród zaproponowanych przez nas materiałów wybrał deskę tarasową od producenta systemów kompozytowych Hartika. Zastosowana deska Hartika Tarase Klass ma 160 mm szerokości i 25 mm grubości.

Taras kontrastujący z elewacją domu Modlniczka ul. Wąwozowa

Dla wielu osób istotne jest, aby wygląd tarasu komponował się z zewnętrzną kolorystyką domu. Niektórzy decydują się na bezpieczne rozwiązania i wybierają deski jak najbardziej zbliżone do kolorystyki elewacji. Inni, aby uniknąć monotonii, stawiają na odcienie kontrastujące. Nie ma ściśle określonych zasad w dobieraniu barw. Najważniejsze jest stworzenie przestrzeni, w której będziemy się czuli dobrze. Inwestorzy z Modlniczki wybrali deski kompozytowe kontrastujące z elewacją domu. Deska Hartika Tarase Ligno, w ciepłym odcieniu brązu (Dab Lindberg), znacząco ożywiła ogród. Ligno to deska komorowa i szczotkowana. Powierzchnię zdobi deseń drewna, przez co taras wygląda bardzo naturalnie. Nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Tarasy z desek Hartika nie muszą być zadaszone, deski są odporne na wilgoć i promieniowanie UV.  

Taras pływający Myszków ul. Ignacego Krasickiego

Tarasy pływające to określenie dla tarasów umieszczonych nad pomieszczeniami mieszkalnymi, nad garażami czy na dachach budynków. Tarasy pływające montuje się w miejscach, w których nie ma możliwości kotwiczenia konstrukcji nośnej tarasu do podłoża. Na zdjęciach przykład takiej realizacji. Ze względów technicznych, montaż musiał odbyć się w sposób bezinwazyjny. Pierwszym etapem naszych prac było stworzenie konstrukcji aluminiowej i osadzenie jej na wspornikach regulowanych 35-70 mm. Wysokość konstrukcji dostosowaliśmy do wysokości progu drzwi wejściowych oraz do balustrady. Przy tworzeniu konstrukcji niezwykle ważne jest zachowanie odpowiedniego spadku, dzięki któremu woda opadowa będzie swobodnie przepływać po powierzchni tarasu. Kolejnym etapem był montaż desek kompozytowych. Klienci wybrali deskę kompozytową Hartika Tarase Pro o szerokości 210 mm i wysokości 25 mm. Standardowa długość deski (4000 mm) okazała się idealna. Nie było konieczności docinana desek po długości. Montaż przebiegł niezwykle szybko i sprawnie.

Taras imitujący drewno naturalne Myszków ul. Słowackiego

Deski imitujące drewno powstały po to, aby wyeliminować wady materiału naturalnego. Dzięki nim można uniknąć skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, corocznej konserwacji i renowacji. Są wysoce odporne na działanie pleśni, grzybów czy owadów. Nie pęcznieją i nie butwieją. Na szczególną uwagę zasługują deski kompozytowe II generacji, których wygląd do złudzenia przypomina drewno naturalne. Deski tego typu posiadają twardą otulinę polimerową, która jest wysoce odporna na uszkodzenia czy warunki atmosferyczne. Powierzchnia deski nie chłonie wody, płynów i resztek jedzenia. Bardzo łatwo ją wyczyścić. Zdjęcia przedstawiają przykładowy taras z deski kompozytowej II generacji w kolorze brązowym. Zastosowana deska ma 140 mm szerokości i 23 mm grubości. Oprócz standardowego pokrycia podłogi, projekt zakładał zamknięcie tarasu opaską oraz stworzenie schodów do ogrodu.

Taras i liczne schody z deski kompozytowej Niedźwiedź

Realizacja, która wymagała bardzo dużo pracy i jeszcze więcej dokładności. Największej precyzji wymagał montaż schodów prowadzących na taras. Wykonanie schodów z komorowej deski kompozytowej jest zawsze bardzo pracochłonnym zadaniem. Deska kompozytowa, w odróżnieniu od drewna, musi być maskowana od każdej swojej strony, gdyż posiada naturalne komory. Dodatkowym utrudnieniem był sam projekt schodów. Zakładał docinanie desek do określonego kąta. Montaż zakończyliśmy sukcesem. Inwestorzy z podkrakowskiej miejscowości Niedźwiedź byli bardzo zadowoleni z efektu naszych prac. Wybrana przez Klientów deska kompozytowa Hartika Tarase Klass w kolorze Złoty Dąb pięknie wpasowała się w kolorystykę pozostałych elementów tarasu.

Pokrycie kostki betonowej Niepołomice

Kolejna realizacja i kolejni zadowoleni Klienci. Tym razem udaliśmy się do Niepołomic, gdzie naszym zadaniem było stworzenie tarasu kompozytowego na kostce betonowej. Kostka stanowiła idealną bazę pod legary. Do zbudowania konstrukcji pod deski wykorzystaliśmy legary kompozytowe o przekroju 48 x 20 mm. Następnie przymocowaliśmy deski kompozytowe. Deski położyliśmy równolegle do ściany budynku. Zastosowaliśmy wzdłużne łączenie desek na tzw. „zakładkę”. Miedzy łączeniami zachowaliśmy odpowiednią szczelinę dylatacyjną. Jest to bardzo istotne, ponieważ deski kompozytowe pod wpływem czynników atmosferycznych (zmiany temperatur czy wilgotności) zmieniają swoją objętość – kurczą się i rozkurczają. Nieprzestrzeganie tej zasad montażu będzie powodowało deformację i pękanie desek.

Taras na gruncie ul. Nawojowska Nowy Sącz

Trzeba pamiętać, że desek kompozytowych nie można układać bezpośrednio na gruncie. Podłoże pod taras musi być zawsze odpowiednio przygotowane. W przypadku tej realizacji przygotowanie podłożona polegało na usunięciu kilkudziesięciu centymetrów ziemi i zastąpienie jej żwirem. Następnie żwir należało utwardzić i położyć na nim płyty. Dopiero na tak przygotowanym podłożu mogliśmy montować legary, a następnie deski kompozytowe. Pominięcie tych kluczowych etapów sprawiłoby, że cały taras uległ by trwałemu zniszczeniu. Deski i legary kompozytowe nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z glebą. Właściciel mając świadomość, że montaż desek kompozytowych na gruncie wymaga wiedzy, doświadczenia i odpowiednich narzędzi, powierzył nam wykonanie tarasu łączącego salon z ogrodem. Zamontowana deska ma 135 mm szerokości, 25 mm wysokości i 2400 mm długości. Położona jest rzadkim ryflem do góry, dzięki czemu powierzchnia nie będzie wymagała częstego czyszczenia.

Deska kompozytowa montowana na dachu Nowy Sącz ul. Węgierska

Warto wiedzieć, że budowa tarasu na dachu jest jednym z najtrudniejszych rodzajów podbudowy. Wymaga sporego doświadczenia i technicznej wiedzy. Należy zastosować odpowiednie legary i fachowo je zamontować. W przeciwnym wypadku można uszkodzić izolację, co bezpośrednio przyczyni się do przeciekania wody opadowej do pomieszczeń znajdujących się poniżej tarasu. Tym razem zlecenie polegało na zamontowaniu tarasu pływającego na dachu budynku mieszkalnego przy ul. Węgierskiej w Nowym Sączu. Klienci postanowili nieco odmienić swój dach i stworzyć na nim wymarzoną strefę relaksu. Zgodnie z ich życzeniem na części zadaszenia powstał taras z deski kompozytowej. Klienci wybrali tradycyjną, ryflowaną deskę tarasową o szerokości 135 mm i grubości 25 mm. Deska w kolorze grafitowym idealnie współgra z elementami wykończeniowymi dachu oraz elewacji.

Niezadaszony taras Opole ul. Cybisa

Marzeniem naszych klientów z Opola było wykończenie tarasu w nowo wybudowanym domu. Inwestorom zależało przede wszystkim na materiale bezpiecznym w użytkowaniu. Nasi Klienci poszukiwali desek tarasowych charakteryzujących się jednocześnie brakiem drzazg i wysoką klasą antypoślizgową. Przy konsultacjach, nasi specjaliści zwrócili uwagę na stopień nasłonecznienia tarasu. Taras przez cały dzień jest bardzo mocno nasłoneczniony, dlatego zastosowana deska miała być możliwie jak najbardziej odporna na wysokie temperatury. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynniki, Inwestorzy wybrali deskę kompozytową na bazie PVC, polskiego producenta Hartika. Deska Hartika Tarase Klass  o wymiarach 160 x 25 mm spełniła wymogi zarówno techniczne, jak i wizualne.    

Bezlistwowe wykończenie tarasu Pabianice

Pokrycie 50 mkw. balkonu deską kompozytową firmy Hartika. Inwestorowi z Pabianic zależało przede wszystkim na bezlistwowym wykończeniu tarasu. Udało nam się sprostać oczekiwaniom. Każdą deskę docięliśmy idealnie do linii elewacji. Jednocześnie zachowaliśmy wymagany dystans między deskami a ścianą budynku. Listwy wykończeniowe cokołowe czy kątowe nie były potrzebne. Taras osadziliśmy na wspornikach regulowanych, dzięki którym udało się wyrównać cały taras z podłogą w salonie. Przejście z salonu na taras będzie bezpieczne i komfortowe. Zgodnie z wyborem Inwestora zamontowaliśmy deski Hartika Tarase Klass w kolorze Dąb Lindberg. Deska jest komorowa i ma dwie strony użytkowe – szeroki i wąski ryfel. Wszystkie deski firmy Hartika są szczotkowane i pozbawione drzazg. Są w pełni bezpieczne u użytkowaniu.  

Remont balkonów Skawina ul. Korabnicka

Przykład montażu deski kompozytowej wokół balustrad. Montaż desek w takich miejscach jest nieco utrudniony. Jedynym sposobem jest wycinanie w desce nie zawsze estetycznych otworów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest najpierw zamontowanie tarasu, a dopiero później balustrad. Nie była to nasza pierwsza tego typu realizacja. Wiedzieliśmy co zrobić, żeby taras wyglądał estetycznie i spełniał swoją funkcję. Po dokładnym wymierzeniu i wycięciu otworów, na każdy słupek nałożyliśmy odpowiednią rozetę maskującą. Na zdjęciu przykład zastosowanych rozet. Jedną z głównych zalet desek kompozytowych jest to, że można w nich wycinać dowolne kształty. Dzięki temu montaż tarasu w miejscach, gdzie znajdują się filary czy barierki nie stanowi problemu. Deska widoczna na realizacji ma 160 mm szerokości i 25 mm grubości. Jest komorowa i dwustronnie szczotkowana. Producentem zastosowanego materiału kompozytowego jest firma Hartika.

Taras z deski koekstrudowanej Sławków

Kolejna realizacja z deski kompozytowej amerykańskiego producenta Fiberon. Model Good Life to deska pełna i koekstrudowana. Powierzchnię desek zdobi deseń imitujący prawdziwe drewno. Jedną z głównych zalet, dla której nasi Inwestorzy ze Sławkowa zdecydowali się wybrać akurat ten model, jest długoletnia gwarancja na kolor. Deska nie zmienia swojej barwy pod wpływem promieniowania UV, co w przypadku tarasów bez zadaszenia jest sporą zaletą. Nie ma obaw, że fragment tarasu zasłonięty przez meble tarasowe lub dywan, będzie różnił od części tarasu wystawionej na bezpośrednie działanie słońca. Na wykończenie tarasu zastosowaliśmy specjalne deski maskujące. Deski wykończeniowe Fiberon charakteryzują się tą samą grubością i szerokością co deski standardowe. Różnią się jedynie brakiem frezowań na klipsy. Zastosowanie tego typu desek jest rozwiązaniem niestandardowym i wymagającym wiele precyzji. Spośród czterech dostępnych odcieni, Inwestorka wybrała kolor Beach House.  

Taras kompozytowy z łączeniami Strzebiń

Czasami taras jest na tyle szeroki, że konieczne jest łączenie desek po długości. Jest to montaż na tzw. „zakładkę” lub „zamek”. Montując taras w ten sposób, trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiedniego dystansu między łączeniami. Pod wpływem zmian temperatury materiał kompozytowy kurczy się i rozszerza. Jeżeli dystans nie zostanie zachowany, deski mogą się zdeformować. Do zamontowania tarasu w Strzebiniu wykorzystaliśmy deski o długości 6 m i 1 m. Między łączeniami zachowaliśmy ok. 7 mm dystansu. Zastosowana deska to Hartika Tarase Klass. Ma 160 mm szerokości oraz 25 mm grubości. Wybrany kolor to Klon Lodowy. System kompozytowy Hartika to produkt nienasiąkliwy i odporny na działanie wody. Taras, mimo że nie jest zadaszony, nie będzie narażony na gnicie i butwienie. Zachowaliśmy prawidłowy spadek od budynku. W efekcie woda opadowa będzie swobodnie przepływać po powierzchni.

Odbudowa zniszczonego tarasu Ściejowice

Klienci z Ściejowic pragnęli odnowić drewniany taras. Niestety, deski drewniane były w opłakanym stanie, zaczęły gnić i butwieć. Jedyną opcją była całkowita wymiana tarasu. Tym razem Klienci chcieli wybrać materiał trwały i odporny. Zdecydowali się więc na deski kompozytowe. Drewno kompozytowe nie wymaga impregnacji czy malowania. Właściwości systemów kompozytowych pozostają niezmienione przez lata. Poza wymianą desek, konieczne było zagęszczenie legarów. Legary pod deski tarasowe kompozytowe powinny być ułożone maksymalnie co 30-40 cm. Tutaj dystans między legarami był stanowczo za duży. Taras mógłby się uginać i deformować. Po przygotowaniu odpowiedniej konstrukcji rozpoczęliśmy montaż desek tarasowych. Właściciel wybrał deskę ryflowaną o wymiarach 135 mm szerokości i 25 mm grubości. Deska jest dwustronnie szczotkowana i komorowa. Materiał jest nienasiąkliwy i odporny na działanie wilgoci.

Półokrągły taras kompozytowy Tomaszkowice

Klienci z Tomaszkowic pragnęli stworzyć strefę wypoczynku, która będzie łączyła salon z ogrodem. Taras miał być funkcjonalny, bezpieczny i odporny na działanie słońca oraz deszczu. Odpowiednim wyborem była zatem deska kompozytowa. Naszym zadaniem było stworzenie tarasu na przygotowanym wcześniej podłożu. Do betonowej wylewki przykręciliśmy legary kompozytowe o przekroju 38 x 48 mm. Wykorzystaliśmy do tego kołki rozporowe. Następnie rozpoczęliśmy montaż desek kompozytowych. Mieliśmy tutaj nieco utrudnione zadanie, ponieważ jedna z krawędzi tarasu była zaokrąglona. Musieliśmy dokładnie przemyśleć i rozplanować docinanie desek. Nie mogliśmy sobie pozwolić na najmniejszy błąd, ponieważ jakakolwiek nierówność zniszczyłaby efekt finalny. Wysokość tarasu dostosowaliśmy do palisady oraz do drzwi tarasowych. Taras licuje się teraz z betonową opaską, dzięki czemu nie ma niebezpiecznych progów. Zamontowana deska to Hartika Tarase Klass w odcieniu Klon Lodowy. Deska ma 160 szerokości i 25 mm grubości, jest komorowa oraz dwustronnie szczotkowana.

Taras kompozytowy nad garażem Zabierzów

W Zabierzowie wykonaliśmy taras pływający nad 50-metrowym garażem. Inwestor wybrał deskę kompozytową Hartika Klass w kolorze Orzech Szlachetny. Deska tarasowa jest ryflowana, komorowa i dwustronnie szczotkowana. Jej wymiary to 160 mm szerokości oraz 25 mm wysokości. Do przygotowania podbudowy pod taras wykorzystaliśmy profile aluminiowe o przekroju 30 x 30 mm. Aluminiowy stelaż osadziliśmy na wspornikach regulowanych. Konstrukcja w żaden sposób nie ingeruje w warstwę hydroizolacyjną garażu. Deski zamontowaliśmy w kierunku prostopadłym do ściany budynku. Deska ryflowana powinna być układana zgodnie ze spadkiem. Woda opadowa musi swobodnie przepływać po ryflach deski. Zastosowanie innej konfiguracji, niezgodnej ze spadkiem, doprowadziłoby do zalegania wody na powierzchni tarasu. Woda odpadowa po wyschnięciu zostawiałaby nieestetyczne zacieki.

Trzy balkony z deski kompozytowej Zielonki ul. Na Popielówkę

W podkrakowskich Zielonkach mieliśmy przyjemność wykończyć kilka balkonów. Początkowo zostaliśmy poproszeni o wykonanie jednego tarasu, a później wracaliśmy na montaż kolejnych. Balkony były wąskie i długie. Wybrany model deski jest dostępny tylko w jednej określonej długości, która okazała się niewystraczająca do położenia tarasu bez łączeń. Zastosowaliśmy wzdłużne łączenie desek na tzw. „zakładkę”. Zastosowana deska jest komorowa, dwustronnie ryflowana i szczotkowana. Proces szczotkowania sprawia, że powierzchnia desek jest antypoślizgowa i wysoce odporna na zarysowania. Ewentualne uszkodzenia, powstałe przez np. nieostrożne przesuwanie mebli tarasowych, można usunąć za pomocą papieru ściernego.